Zásady pro dimenzování
K tomu, aby solární systém pracoval co nejúčinněji je zapotřebí dodržovat jisté podmínky. Musíte brát v úvahu celou řadu faktorů. Před zakoupením solárního systému je dobré si ujasnit pár drobných informací. Kde bude solární kolektor umístěn (jestli máte dostatek potřebného místa), rozhodnout se, zda bude kolektor zastíněn či nikoliv. Co si musíte hlavně promyslet je, k jakému účelu bude solární kolektor použit.
Co se týče dimenzování solárních kolektorů, to je závislé na:
- na lokalitě, kde se dané zařízení bude nacházet. Nejvhodnější je sluneční kolektor umístit na jižní světovou stranu. Vhodná je také jihozápadní nebo jihovýchodní strana. Lokalitu vybíráme zásadně dle intenzity slunečního záření, která je největší právě na jižní straně. a intenzitu slunečního záření má také vliv, zda se nacházíme ve městě, na venkově nebo na okrajové části města.
- umístění solárních kolektorů. Zde již nemyslíme, na kterou světovou stranu, ale kde přesně bude kolektor umístěn. Nejčastější a také nejvhodnější místo je střecha budovy. A je jedno, jestli je šikmá nebo rovná. Kolektory se ovšem dají umístit i na jiná místa. Například na pergolu nebo střechu garáže.
- střešním sklonu. V případě, že jste si pro umístění solárního kolektory vybrali právě střechu, je zde důležitý skon. V letních měsících je doporučován sklon 30° a v zimních obdobích pak 60°.
- spotřebě teplé užitkové vody
- množství stínících překážek. Chcete-li solární kolektory maximálně využít, je dobré je nijak nezastiňovat. V letních měsících je však vhodné kolektory zastiňovat. Naopak v zimě nehrozí tak silné a přímé sluneční záření a zastiňování zde není vhodné.
- silných mrazech, větru. Dalo by se říci, že přírodní vlivy mají na účinnost solárních kolektorů velký vliv.
- atd.